2. GEORG JENSEN, "KONGE", KAFFESKEDAR, STERLING SILVER, 12 ST, VIKT 180 GR

Varunr 41310

27 Oktober 2018 11:00

Klubbslag1,00 SEK2,00 SEK3,00 SEK4,00 SEK5,00 SEK 900 SEK15,00 SEK16,00 SEK17,00 SEK18,00 SEK19,00 SEK20,00 SEK

900 SEK2018-10-20 07:53
850 SEK2018-10-08 16:37
100 SEK Startpris

Då klubbar vi från dödsbon bla möbler 17/1800-tal, sekretär i Senbarock 1700-talets mitt, kista 1700-tal, lådbord i Barock 1700-tal, originalmålat golvskåp Hälsingland, daterat 1838, och soffa originalmålad från Hälsingland daterad 1847, hängskåp Dalarna 1770-tal, konst bla akvarell Peter Dahl, Edvard Bergh, Eric Elenius, Tiffany ring i platina, många fina smycken, många silverobjekt bla skedar Georg Jensen ”Konge” ca 40 st, smycken och ringar i guld, objekt, ljuskronor i kristall, kluckaflaska 1800-tal, NK möbler, Lisa Larsson, Anna Lisa Thompson, Marianne Westman, Karin Björquist, Stig Lindberg, Erik Höglund, Aalvar Alto, Josef Frank, Birger Kaipainen, Erika Lagerbielke, Einar Lynge-Ahlberg, Friedl H Kjellberg, Maija Carlson, Sigvard Bernadotte, Margareta Hennix, Arthur Percy, Åke Holm, Kjell Engman, Nils Landberg, Vicke Lindstrand, MariSimmulson, Ulrika Hydman Vallien, Carl-Harry Stålhane, Burmeister, Gertrud Lönegren objekt serviser bla ”Japan” Rörstrand, ”Blå Blom” och” Willow” Gustavsberg, Villeroy & Boch, samling uppstoppade fåglar, många fickur och armbandsur, leksaker bla Corgi och Dinky Toys bilar i originalförpackningar, äkta mattor mm. C:a 500 utrop!

Vi säljer auktionsobjekten i nummerordning, ca 100 st i timmen.

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339

Nästa auktion är den 24:e November!
Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December, välkomna.

Vi skickar inropade objekt till er som önskar!

Köpprovision 20% Ink.moms

UTLÄMNING OCH BETALNING

FRAKTKOSTNADER
Vi kan skicka objekt enl följande prislista inkl moms:

0-3 kg = 190:-
3-5 kg = 220:-
5-10 kg = 270:-
10-15 kg = 310:-
15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter kostar 190kr extra.

Andra populära objekt