200. ALVAR AALTO "SAVOY IITTALA "VAS HÖ 12 CM

Varunr 41267

Auktion avslutad!
27 Oktober 2018 11:00

Klubbslag25,00 SEK26,00 SEK27,00 SEK28,00 SEK 350 SEK3,00 SEK4,00 SEK5,00 SEK

Budgivning

300 SEK2018-10-25 22:39
250 SEK2018-10-25 20:38
150 SEK2018-10-08 10:56
100 SEK Startpris

27 Oktober 2018, Lördag 27 Oktober Kl 11-17, I ''Skutan''(vid Svensk Bilprovning) på Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo

Avslutad

Visning

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Information

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Då klubbar vi från dödsbon bla möbler 17/1800-tal, sekretär i Senbarock 1700-talets mitt, kista 1700-tal, lådbord i Barock 1700-tal, originalmålat golvskåp Hälsingland, daterat 1838, och soffa originalmålad från Hälsingland daterad 1847, hängskåp Dalarna 1770-tal, konst bla akvarell Peter Dahl, Edvard Bergh, Eric Elenius, Tiffany ring i platina, många fina smycken, många silverobjekt bla skedar Georg Jensen ”Konge” ca 40 st, smycken och ringar i guld, objekt, ljuskronor i kristall, kluckaflaska 1800-tal, NK möbler, Lisa Larsson, Anna Lisa Thompson, Marianne Westman, Karin Björquist, Stig Lindberg, Erik Höglund, Aalvar Alto, Josef Frank, Birger Kaipainen, Erika Lagerbielke, Einar Lynge-Ahlberg, Friedl H Kjellberg, Maija Carlson, Sigvard Bernadotte, Margareta Hennix, Arthur Percy, Åke Holm, Kjell Engman, Nils Landberg, Vicke Lindstrand, MariSimmulson, Ulrika Hydman Vallien, Carl-Harry Stålhane, Burmeister, Gertrud Lönegren objekt serviser bla ”Japan” Rörstrand, ”Blå Blom” och” Willow” Gustavsberg, Villeroy & Boch, samling uppstoppade fåglar, många fickur och armbandsur, leksaker bla Corgi och Dinky Toys bilar i originalförpackningar, äkta mattor mm. C:a 500 utrop!


Vi säljer auktionsobjekten i nummerordning, ca 100 st i timmen.

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339


Nästa auktion är den 24:e November!
Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December, välkomna.

Vi skickar inropade objekt till er som önskar!

Avgifter

Köpprovision 20% Ink.moms

Övrig information

Telefonbud: Ni har även möjlighet att bjuda via telefon. Registrera er förfrågan om telefonbud på vår hemsida www.kanonauktioner,se

AVHÄMTNING & BETALNING
Avhämtning och betalning av inropade föremål sker företrädelsevis första måndagen efter varje auktion mellan kl 13.00-19.00. Avhämtning och betalning skall annars ske senast 5 arbetsdagar efter avslutad auktion, därefter utgår en förvaringsavgift på 25kr inkl moms per inropat föremål och arbetsdag.
Senast måndagen efter varje auktion måste ni meddela oss om ni önskar få era föremål skickade. Fraktprislista hittar ni nedan.

FRAKTKOSTNADER
Om ni önskar få era inrop skickade via Post Nord måste ni senast Måndagen den 23 November meddela oss, så att vi kan skicka en fraktfaktura. Inropsfakturan och fraktfakturan måste vara betalda och synliga på vårt konto senast Fredagen den 27 November, försändelserna kommer då att skickas under nästkommande vecka.

Vi kan skicka mindre objekt enl följande prislista inkl moms:

Mini 0-3 kg = 190:-
Small 3-5 kg = 220:-
Medium 5-10 kg = 270:-
Large 10-15 kg = 310:-
XLarge 15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter, skrymmande eller föremål som kräver speciellt emballage som t ex tavlor, många porslin eller glasdelar mm debiterar vi ca 190 kr extra för.

Transport

Våra transporter sker via nedanstående transportbolag och bokas genom att kontakta oss efter auktionen: