34. ANNA-LISA THOMPSON UPPSALA EKEBY VAS, HÖ 36.5 CM NR 1044

Varunr 41479

Auktion avslutad!
27 Oktober 2018 11:00

Klubbslag19,00 SEK20,00 SEK21,00 SEK22,00 SEK23,00 SEK24,00 SEK 1,200 SEK7,00 SEK8,00 SEK

Budgivning

1,200 SEK2018-10-27 10:59
1,100 SEK2018-10-26 20:19
350 SEK2018-10-26 20:48
150 SEK2018-10-22 13:39
100 SEK Startpris

27 Oktober 2018, Lördag 27 Oktober Kl 11-17, I ''Skutan''(vid Svensk Bilprovning) på Prästkragens väg 15 i Lännersta, Saltsjö-Boo

Avslutad

Visning

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Information

Visningen äger rum på Fredag 26 Oktober kl 12-18 samt på Lördag 27 Oktober kl 9-11.

Då klubbar vi från dödsbon bla möbler 17/1800-tal, sekretär i Senbarock 1700-talets mitt, kista 1700-tal, lådbord i Barock 1700-tal, originalmålat golvskåp Hälsingland, daterat 1838, och soffa originalmålad från Hälsingland daterad 1847, hängskåp Dalarna 1770-tal, konst bla akvarell Peter Dahl, Edvard Bergh, Eric Elenius, Tiffany ring i platina, många fina smycken, många silverobjekt bla skedar Georg Jensen ”Konge” ca 40 st, smycken och ringar i guld, objekt, ljuskronor i kristall, kluckaflaska 1800-tal, NK möbler, Lisa Larsson, Anna Lisa Thompson, Marianne Westman, Karin Björquist, Stig Lindberg, Erik Höglund, Aalvar Alto, Josef Frank, Birger Kaipainen, Erika Lagerbielke, Einar Lynge-Ahlberg, Friedl H Kjellberg, Maija Carlson, Sigvard Bernadotte, Margareta Hennix, Arthur Percy, Åke Holm, Kjell Engman, Nils Landberg, Vicke Lindstrand, MariSimmulson, Ulrika Hydman Vallien, Carl-Harry Stålhane, Burmeister, Gertrud Lönegren objekt serviser bla ”Japan” Rörstrand, ”Blå Blom” och” Willow” Gustavsberg, Villeroy & Boch, samling uppstoppade fåglar, många fickur och armbandsur, leksaker bla Corgi och Dinky Toys bilar i originalförpackningar, äkta mattor mm. C:a 500 utrop!


Vi säljer auktionsobjekten i nummerordning, ca 100 st i timmen.

Servering

Ralph Bengtsson
www.kanonauktioner.se

Vill du sälja antikt, kontakta oss 070-8164339


Nästa auktion är den 24:e November!
Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December, välkomna.

Vi skickar inropade objekt till er som önskar!

Avgifter

Köpprovision 20% Ink.moms

Övrig information

UTLÄMNING OCH BETALNING
Utlämning och betalning av inropade objekt sker första måndagen efter varje auktion mellan kl 14.00-19.00

FRAKTKOSTNADER
Vi kan skicka objekt enl följande prislista inkl moms:

0-3 kg = 190:-
3-5 kg = 220:-
5-10 kg = 270:-
10-15 kg = 310:-
15-20 kg = 350:-

Paket som är längre än 1,2 meter kostar 190kr extra.

Transport

Våra transporter sker via nedanstående transportbolag och bokas genom att kontakta oss efter auktionen:

Andra populära objekt