4. OLJA PÅ DUK TOMTEMOTIV, ENL UPPGIFT THORVALD RASMUSSEN (1850-1919), MÅLAD C:A 1880-1890 MÅTT 271X94 CM

PENDANGEN TILL DENNA FINNS PÅ MÖLNDALS/GÖTEBORGS STADSMUSEUM

Varunr 42106
Skick VISST YTSLITAGE

24 November 2018 11:00

Klubbslag19,00 SEK20,00 SEK21,00 SEK 3,600 SEK5,00 SEK6,00 SEK7,00 SEK8,00 SEK

3,500 SEK2018-11-24 11:00
3,400 SEK2018-11-24 10:03
1,900 SEK2018-11-20 09:46
100 SEK Startpris

24 November 2018, Lördag 24 November Kl 11-17, I ''Skutan'' på Prästkragens väg 15 i Lännersta (vid Svensk Bilprovning)

Fredag 23 November kl 12-18 samt Lördag 24 November kl 9-11

Då klubbar vi från samlarhem i Nynäshamn och från Victory Hotel i Stockholm bla originalmålat skänkskåp från Dalarna 1700-tal med husmålning, slaglåspistol miniatyr 1800-tal, spegel med konsolbord Senempire 1800-tal, skrivbord i Gustaviansk stil från NK, 6 bord med skivor i Ölandssten, samling stengodsobjekt från Berndt Friberg, Stig Lindberg, Carl Harry Stålhane, Tobo mm. Silverobjekt, samling Erik Höglund objekt, flera bordsur i Empire 1800-tal, konst bla stor oljemålning Zdislaw Beksinski, skulpturer Adam Szublski, ljuskronor i kristall, amplar 1800-tal, samling syltkrus från Rörstrand och Gustavsberg, objekt Royal Copenhagen, servis ”Ranka” Stig Lindberg, samling Björn Wiinblad objekt, antika oljemålningar, objekt av Sigvard Bernadotte, Karin Björqvist, Marianne Westman, Josef Frank, Lisa Larsson, Bertil Vallien, Monika Bratt, Mari Simmulson, Tapio Wirkkala, Ulrika Hydman Vallien, Paul Hoff, Kjell Engman, äkta handknutna mattor och röllakan mattor mm. C:a 500 utrop!

Servering

Ralph Bengtsson

Vill du sälja antikt, kontakta oss på +4670-8164339 eller maila till info@kanonauktioner.se

Årets sista auktion går av stapeln den 15:e December!

BUDGIVNINGEN PÅ NÄTET PÅGÅR TILL KL 11 PÅ AUKTIONSDAGEN.
OBS! INTERNETBUD MÅSTE REGISTRERAS SENAST KL 11.00, DÄREFTER ÄR BUDGIVNINGEN VIA NÄTET STÄNGD. SEDAN KAN MAN ENDAST LÄGGA BUD I SALEN PÅ PRÄSTKRAGENS VÄG 15 I LÄNNERSTA, ELLER REGISTRERA SIG FÖR TELEFONBUD.

ONLINE BIDDING IS ONGOING UNTIL 11 AM ON THE AUCTION DAY. ALL BIDS ON THE INTERNET NEEDS TO BE REGISTERED BEFORE 11 AM. AFTER THAT YOU CAN ONLY BID IN THE HALL ON PRÄSTKRAGENS VÄG 15 IN LÄNNERSTA, AND YOU CAN ALSO REGISTER FOR TELEPHONE BIDS. WE ARE ABLE TO SHIP OBJECTS AROUND THE WORLD, CONTACT US FOR MORE INFORMATION.

Avgifter/Buyers premium: 20% including VAT.

Köpprovision 20% Ink.moms