21. Skibsmodel af den firemastede bark Ellinor. MOMSFRI.

Skibsmodellen af den firemastede bark Ellinor blev bygget i Helsingør. Skibet blev opkaldt efter Helsingør i hunkønsform. Ellinor blev konstrueret dels som kirkeskib til Christianskirken på Christianshavn, dels som arbejds- og værftsmodel. Skibstømreren ville skabe et helstøbt skrog, der sammen med en perfekt sejlføring kunne skabe en optimal fart for et fartøj på omkring 4.000 nrt. Kong Christian den tiendes hustru Dronning Alexandrine havde imidlertid skænket Christianskirken et andet kirkeskib og derfor blev Ellinor aldrig benyttet som arbejds- og værftsmodel eller som kirkeskib. L. 360 cm. B. 100 cm. H. 265 cm. Står i transportkasse.
Maling afskalninger og krakeleringer. En mast brækket. Tovværk knækket pga. knækket mast. Noget tovværk udskiftet. Et stykke træ mangler. Få revner.

Varenr 24663

27 September 2020 20:09

Hammerslag11 00 DK12 00 DK13 00 DK 35 100 DK14 00 DK15 00 DK16 00 DK17 00 DK18 00 DK19 00 DK

620135 100 DK2020-09-27 09:09
595035 000 DK2020-09-27 08:47
NOBEL15 100 DK2020-09-19 10:10
KIMSALMOE13 000 DK2020-09-15 18:12
603211 100 DK2020-09-14 15:52
NR6010 100 DK2020-09-03 17:03
55852 800 DK2020-08-30 10:37
25392 500 DK2020-08-28 22:20
26721 000 DK2020-08-28 16:21
412980 DK2020-08-28 14:07
 50 DK Startpris

nr 24 auktion. Ib Møller grundlægger af Trip Trap, Rikki Tikki og Galleri Tavi sælger ud af sin private samling. Auktionen begynder at lukke søndag d 27/9 kl 20:00. Udlevering d 29-30/9 kl 10-18,

MOMSFRI Auktion, kun moms af salær.
Adresse: Østergade 65 hal A 9560 Hadsund
Slutter: Søndag d 27/9 fra kl 20:00
Eftersyn: Lørdag d 19/9 og fredag d 25/9 kl 10-16
Udlevering: Tirsdag 29/9 & Onsdag 30/9 kl 10-18.
Der er truck til læsning.

Købsprovision 18.8% Inkl. moms

Øvrig information

Krone Auktioner anbefaler man besigtiger effekterne
på eftersyns dagene.