5. Galionsfigur af udskåret malet træ. 19. årh. H. ca. 140 cm. MOMSFRI.

Galionsfiguren har hængt i Ib Møllers hjem i 40 år.
Galionen var et fremspring foran selve skroget (stævnen). Her kunne galionsfiguren placeres. Galionsfigurer har aldrig været en integreret del af skibets konstruktion; men en udsmykning, som har baggrund i tro og i signaler om velstand.

Varenr 24594

27 September 2020 20:02

Hammerslag2 00 DK3 00 DK4 00 DK5 00 DK6 00 DK 5 400 DK27 00 DK28 00 DK29 00 DK30 00 DK31 00 DK

NOBEL5 400 DK2020-09-27 19:53
60075 300 DK2020-09-27 08:12
62425 200 DK2020-09-26 23:43
59504 300 DK2020-09-17 19:32
60324 200 DK2020-09-14 15:51
60584 000 DK2020-09-10 20:03
55851 600 DK2020-08-30 10:36
HYTTEFADET1 200 DK2020-08-28 20:16
THP850 DK2020-08-28 17:26
 50 DK Startpris

nr 24 auktion. Ib Møller grundlægger af Trip Trap, Rikki Tikki og Galleri Tavi sælger ud af sin private samling. Auktionen begynder at lukke søndag d 27/9 kl 20:00. Udlevering d 29-30/9 kl 10-18,

MOMSFRI Auktion, kun moms af salær.
Adresse: Østergade 65 hal A 9560 Hadsund
Slutter: Søndag d 27/9 fra kl 20:00
Eftersyn: Lørdag d 19/9 og fredag d 25/9 kl 10-16
Udlevering: Tirsdag 29/9 & Onsdag 30/9 kl 10-18.
Der er truck til læsning.

Købsprovision 18.8% Inkl. moms

Øvrig information

Krone Auktioner anbefaler man besigtiger effekterne
på eftersyns dagene.