11904. DUPRÉ DE SAINT-MAUR, N. F. Essai sur les Monnoies

DUPRÉ DE SAINT-MAUR, N. F. Essai sur les Monnoies, Réflexions sur le Rapport entre l’Argent et les Denrées. Paris, Méquignon, 1746. (2), iii-xxi, (4), 2-220, 1-188 pages. En utvikbar tabell. Originalband från 1700-talet med 5 upphöjda bind, blindtryckt titel och dekorativt förgylld rygg. Sliten i övre kapitäl, övre främre falsen och hörn. Med I. G. Schupartis och Gustaf Giljams exlibris.

I detta klassiska arbete ger Dupré en delaljerad statestiks redogörelse för europeiska valutor, mynt och relationen mellan varupriser och löner. Boken inkluderar ett brett spektra av handelsvaror mellan åren 1202-1740. En sällsynt och eftersökt titel om ekonomisk historia.

Varunr 11904

10 December 2017 18:16

Klubbslag9 00 SEK10 00 SEK11 00 SEK12 00 SEK13 00 SEK14 00 SEK 1 000 SEK22 00 SEK23 00 SEK24 00 SEK25 00 SEK

Utrop 1000 SEK

541 000 SEK2017-12-10 18:12
 1 000 SEK Startpris

Webauktion

Detta är vår åttonde internetauktion och i samma serie vår andra renodlade litteraturauktion. Liksom den förra litteraturauktionen genomförs denna i nära samarbete med antikvariatbokhandlare Magnus Wijk.

Genom ett samarbete med Schenker kan vi även för denna litteraturauktion erbjuda en transportlösning till ett fast pris av 150 kr upp till 10 kg inom Sverige.

Köpprovision 18,8% Ink.moms

Transportkostnaden är 150 kr upp till 10 kg inom Sverige, oavsett antalet inropade objekt. För fullständiga auktionsvillkor se www.myntauktioner.se