DUPRÉ DE SAINT-MAUR, N. F. Essai sur les Monnoies, Réflexions sur le Rapport entre l’Argent et les Denrées. Paris, Méquignon, 1746. (2), iii-xxi, (4), 2-220, 1-188 pages. En utvikbar tabell. Originalband från 1700-talet med 5 upphöjda bind, blindtryckt titel och dekorativt förgylld rygg. Sliten i övre kapitäl, övre främre falsen och hörn. Med I. G. Schupartis och Gustaf Giljams exlibris.
I detta klassiska arbete ger Dupré en delaljerad statestiks redogörelse för europeiska valutor, mynt och relationen mellan varupriser och löner. Boken inkluderar ett brett spektra av handelsvaror mellan åren 1202-1740. En sällsynt och eftersökt titel om ekonomisk historia.