DE MECHEL, C. Oeuvre de chevalier Hedlinger ou recueil des medailles de ce celebre artiste, gravées en taille douce, accompagnées d´une explication historique et critique, et précédées de la vie de l´Auteur. Basel 1776. (2) + pl. I-XL + I-XXXIV + (1) + 1-64. He 0321 och 0322. Halvlinneklot från mitten av 1900-talet. Inlagan med genomgående fuktfläckar. Ryggtitelfältet skadat. Ett av 1700-talets allra förnämsta praktverkt med fantastiska medaljavbildningar!
1 600 SEK | 2018-12-29 14:08 |
1 500 SEK | 2018-12-30 16:08 |
1 000 SEK | Startpris |