DE MECHEL, C. Oeuvre de chevalier Hedlinger ou recueil des medailles de ce celebre artiste, gravées en taille douce, accompagnées d´une explication historique et critique, et précédées de la vie de l´Auteur. Basel 1776. (2) + pl. I-XL + I-XXXIV + (1) + 1-64. He 0321 och 0322. Halvskinnband med illa lagade skador. Främre inre falsen helt sprucken. Bokens första sidor med mindre fuktfläckar. Ett av 1700-talets allra förnämsta praktverkt med fantastiska medaljavbildningar!
1 200 SEK | 2019-07-07 18:11 |
1 100 SEK | 2019-07-07 17:57 |
1 000 SEK | 2019-06-29 12:38 |
800 SEK | Startpris |