Troligtvis tillverkad under 1700-talets senare del, Frankrike.
Märkt på urverk: NO 1305 samt Berthoud A Paris
18K guld, Spindelgång, inkl nyckel.
Vit emalj urtavla med handmålade romerska siffror.
Smyckad med slipade rosenstenar samt ornament på boett med blommor & växtlighet.
Diametermått: 40mm
Konditionsrapport: Spricka / lagning på urtavla, Ej funktionstestad, Saknar rosenstenar, Mindre repor & åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Berthoud A Paris Pocket Watch, 18K Gold.
Probably made during the later part of the 18th century, France.
Marked on clockwork: NO 1305 and Berthoud A Paris
18K gold, spindle walk, incl. Key.
White enamel dial with hand-painted Roman numerals.
Jeweled with cut rose stones and a case with ornaments of flowers & vegetation.
Diameter: 40mm
Conditional Report: Repair / crack on Dial, Not functional tested, Missing Rose Stones, Smaller Scratches & Age-based wear, No other remarks.
10 000 SEK | 2018-03-16 13:50 |
9 800 SEK | 2018-02-24 13:16 |
4 000 SEK | 2018-03-16 12:15 |
3 400 SEK | 2018-03-02 20:48 |
100 SEK | Startpris |