Tillverkad under 1900-talets första hälft.
Glaserad flintgods med motiv av blommor i relief.
Stämplad: Rörstrand.
Diametermått: 21 cm
Höjd: 16,5 cm
Konditionsrapport: Spricka / Lagning enligt bild, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Outer Lining Rörstrand Sweden Jugend.
Manufactured in the first half of the 20th century.
Glazed with motifs of flowers in relief.
Stamped: Rörstrand.
Diameter: 21 cm
Height: 16.5 cm
Condition report: Crack / Repairs as shown on picture, Minor age-based wear, no other remarks.
900 SEK | 2018-04-27 14:55 |
900 SEK | Startpris |