Bestående av 8st assietter, 13st kaffefat & 6 kaffekoppar.
Diametermått assietter: 17,5
Diametermått kaffefat: 13 cm
Diametermått kaffekoppar: 8 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
----------------
Stig Lindberg "Ranka" Gustavsberg Coffee set from the 20th century.
Composed of 8 plates, 13 coffee plates and 6 coffee cups.
Diameter plates: 17.5
Diameter coffee plates: 13 cm
Diameter coffee cups: 8 cm
Condition report: Minor age-based wear, no other remarks.