Signerad med blyerts: K.A Pehrson 52
Prov IX/X (9/10)
Proveniens: Arvskifte från konstnären Karl Axel Pehrson till nuvarande ägare.
Totalmått: 60 x 40 cm
Löst blad / Saknar ram.
Konditionsrapport: Hanteringsveck, Mindre skador i yttre kant (Utanför framtida passepartout) Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Karl Axel Pehrson 1921-2005 "Dolphin Movement" Woodcut
Signed with pencil: K.A Pehrson 52
Testprint IX / X (9/10)
Provenance: Heritage from the artist Karl Axel Pehrson to the present owner.
Total dimensions: 60 x 40 cm
Loose paper / missing frame.
Condition report: Handling folds in paper, Minor damage to outer edge (Out of future passportoutout) Minor age-based wear, no other remarks.
4 200 SEK | 2018-08-31 13:12 |
4 000 SEK | 2018-08-31 16:13 |
3 200 SEK | 2018-08-20 15:36 |
2 600 SEK | 2018-08-25 22:45 |
2 200 SEK | 2018-08-06 19:53 |
400 SEK | 2018-08-18 17:16 |
100 SEK | Startpris |