Danmark / Köpenhamn.
Armband / Länk tillverkad av 18K guld med 11 berlocker förställande bland annat en elefant, ett äpple, ett löv, en dew drop miniatyr med korall, ett ekollon, ett träd, en fågelbur, en fisk, en nyckel & en fjäril.
Samtliga stämplade 750 OleL samt CL (Charlotte Lynggaard)
Tre av berlockerna är besatt av en briljantslipad diamant vardera, storlek 0.015, 0.015 & 0.01 ct, Top Wesselton VS1.
Levereras med originalförpackning.
Total längd: 20 cm
Vikt: 27,3 gram
Konditionsrapport: Mindre obetydligt bruksslitage & mindre repor, inga övriga anmärkningar.
Ole Lynggaard "My little world" Bracelet from the 20th century.
Denmark / Copenhagen.
Bracelet / Link made of 18K gold with 11 charms featuring an elephant, an apple, a leaf, a dew drop miniature with coral, an acorn, a tree, a bird cage, a fish, a key & a butterfly.
All stamped 750 OleL and CL (Charlotte Lynggaard)
Three of the pendants with a brilliant cut diamond each, size 0.015, 0.015 & 0.01 ct, Top Wesselton VS1.
Comes with original packaging.
Total length: 20 cm
Weight: 27.3 grams
Condition report: Minor insignificant use wear & minor scratches, no other remarks.
27 000 SEK | 2018-09-26 18:47 |
26 000 SEK | 2018-09-20 20:25 |
24 000 SEK | 2018-09-07 16:12 |
7 200 SEK | 2018-09-17 19:59 |
100 SEK | Startpris |