Formgivare född: 1938
Skulptur tillverkad av glasfiberarmerad polyester egenhändigt bemålad av konstnären med akrylfärger i form av ett huvud, Unik.
Framtagen i samarbete med APC Composite Luleå.
Signerad: B.Vallien
Signerad a tergo: B.Vallien 2011-11-08.
Höjd: 95 cm
Bredd: 48,5 cm
Djup c.a: 22 cm
Artikel om tillverkningen:
http://www.nsd.se/kultur/bertil-vallien-gar-fran-glas-till-glasfiber-4999959.aspx
Bertil Vallien Wall sculpture.
Designer born: 1938
Sculpture made of fiberglass reinforced polyester self-painted by the artist with acrylic colors in the form of a head.
Developed in cooperation with APC Composite Luleå / Sweden, Unique.
Signed: B.Vallien
Signed a tergo: B.Vallien 2011-11-08.
Height: 95 cm
Width: 48.5 cm
Depth approx.: 22 cm
Condition report: No remarks
Article about manufacture:
48 000 SEK | 2018-09-28 16:04 |
47 000 SEK | 2018-10-29 12:33 |
46 000 SEK | 2018-09-23 21:59 |
40 000 SEK | 2018-09-18 01:05 |
1 000 SEK | 2018-09-17 16:03 |
100 SEK | Startpris |