Graverade förgyllda vågband upptill, förgylld insida.
Mynt på undersidan, Karl XI 2 Mark 1694 ( CAROLVS. / XI .REX.SVE)
Med ägarinitialer, Man & kvinna.
Diametermått: 62 mm
Höjd: 32 mm
Vikt: 34,7 gram
Konditionsrapport: Repor, Mindre bucklor, åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Drinking cup made of Silver from the year 1694.
Engraved gilded band at the top, gilded inside.
Coin on the underside, Karl XI 2 Mark 1694 (CAROLVS. / XI .REX.SVE)
With owner initials, Man Woman.
Diameter: 62 mm
Height: 32 mm
Weight: 34.7 grams
Condition report: Scratches, Minor buckles, Age-based wear, No other remarks.
3 600 SEK | 2018-09-10 22:43 |
3 400 SEK | 2018-09-27 17:16 |
3 000 SEK | 2018-09-25 23:18 |
600 SEK | 2018-09-21 20:17 |
100 SEK | Startpris |