Samepojkar med hundar i fjällandskap.
Signerad: Johan Tirén
Proveniens: Tidigare i Ryttmästare och fru Birger Jeanssons samling, Kalmar.
Mått bildyta: 131 x 76 cm
Konditionsrapport: Slitage på ram, Mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar.
Johan Tiren 1853-1911 Watercolor on paper
Sami boys with dogs in mountain scenery.
Signed: Johan Tirén
Provenance: Formerly in Equestrian and Mrs Birger Jeansson's collection, Kalmar.
Dimensions of image area: 131 x 76 cm
Condition: Wear on frame, Minor age-based wear, no other remarks.
66 000 SEK | 2019-02-10 16:44 |
64 000 SEK | 2019-02-27 00:00 |
50 000 SEK | 2019-02-19 22:03 |
550 SEK | 2019-02-19 21:48 |
100 SEK | Startpris |