Portfolio innehållandes sex grafiska blad med olika tekniker.
Innehållandes verk av:
*Kerstin Abram-Nilsson
*Louis Bastin
*Alf Olsson
*Philip von Schantz
*Nils Skoog
*Stig Åsberg
Samtliga signerade med blyerts.
Yttermått mapp: 49,5 x 41 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, En del blad med gulnat papper, Mindre hanteringsveck i papper, Saknar litografi av Hugo Zuhr, Inga övriga anmärkningar.
Föreningen för grafisk konst "1960 års blad" Portfolio.
Portfolio containing six graphic papers with different techniques.
Contains works by:
* Kerstin Abram-Nilsson
* Louis Bastin
* Alf Olsson
* Philip von Schantz
* Nils Skoog
* Stig Åsberg
All signed with pencil.
Outer dimensions folder: 49.5 x 41 cm
Condition report: Age-based wear, Some sheets with yellowed paper, Minor handling folds in paper, Missing the lithograph by Hugo Zuhr No other notes.
550 SEK | 2019-06-19 13:03 |
500 SEK | 2019-06-26 20:47 |
100 SEK | Start price |