"Promotion Mèdicale"
Satirisk framställning över läkarnas användning av lavemang.
Laverad etsning gjord av: Johan Fredrik Martin
Tryckt signatur: L.J. Desprez, J.F. Martin
Mått på plåt: 85 x 53 cm
Konditionsrapport: Bruksslitage på ram, vågigt papper, Fläckar & Gulnat papper, Mindre veck i papper, Åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Louis Jean Desprez 1743-1804 Etching (after)
"Promotion Medicale"
Satirical presentation of doctors' use of enema.
Made etched by: Johan Fredrik Martin
Printed signature: L.J. Desprez, J.F. Martin
Sheet dimensions: 85 x 53 cm
Condition: Use Wear on Frame, Wavy Paper, Stains & Yellowed Paper, Minor Creases in Paper, Age-Based Wear, No Other remarks.
100 SEK | 2019-10-29 16:30 |
100 SEK | Startpris |