Skrivet a tergo av konstnären:
"Vi hämtar Norin-vatten (norr-rinnande), kvällen för trefaldighets-söndagen, före solens nedgång. Enligt folktron skulle man få vara frisk hela året, om man drack av detta vatten. Denna gång är det Alma som hämtar vattnet, medan jag (Ruth), Alice, Sigfrid, och Martin fick följa med. Året var troligen 1929 (30?)"
Signerad: Ruth Wållberg
Daterad: 1975
Mått på pannå: 38 x 46 cm
Ruth Wållberg 1920-2008 Oil on panel
Written a tergo by the artist:
"We fetch Norin water (north-running), the evening of the Trinity Sunday, before sunset. According to folklore, you should be healthy all year round, if you drank this water. This time it is Alma who gets the water, while I (Ruth), Alice, Sigfrid, and Martin were allowed to come along. The year was probably 1929 (30?) "
Signed: Ruth Wållberg
Dated: 1975
Dimensions of panel: 38 x 46 cm
Condition: Minor wear on frame, no other remarks
3 000 SEK | 2020-11-26 15:01 |
2 800 SEK | 2020-11-26 15:00 |
1 600 SEK | 2020-11-25 20:27 |
1 400 SEK | 2020-11-16 23:07 |
1 100 SEK | 2020-11-16 21:36 |
1 000 SEK | 2020-11-16 20:37 |
950 SEK | 2020-10-26 10:51 |
800 SEK | 2020-11-16 19:53 |
100 SEK | Start price |