Johan Turi DY.
Samekniv / Huggare halvhorn.
Tillverkad av läder, björk & genombrutet rikligt graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Daterad: 1984
Längd: 38 cm
Johan Tuuri The younger Chopper Sami craft 1984
Johan Turi DY.
Sami knife / Chopper half horn.
Made of leather birch & brokenthrough richly engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Dated: 1984
Length: 38 cm
Conditional report: Minor age-based wear, no other remarks.
8 800 SEK | 2021-12-29 14:34 |
8 600 SEK | 2021-12-29 11:08 |
8 200 SEK | 2021-12-29 09:33 |
7 800 SEK | 2022-04-19 10:11 |
7 200 SEK | 2021-12-21 17:07 |
1 000 SEK | 2021-12-20 21:36 |
100 SEK | Start price |