Nils Nilsson Skum 1872-1951.
Tillverkad av läder & graverat renhorn med motiv föreställande an same med ren.
Signerad: N.Skum
Daterad: 1938
Längd: 24,5 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage & märken, Inga övriga anmärkningar.
Nils Nilsson Skum Half-horn knife Sami handicraft 1938
Nils Nilsson Skum 1872-1951.
Made of leather & engraved bone / horn with motifs depicting Sami with reindeer.
Signed: N.Skum
Dated: 1938
Length: 24.5 cm
Condition report: Age-based wear & marks, No other remarks.
9 800 SEK | 2021-12-29 17:30 |
9 600 SEK | 2021-12-29 17:33 |
7 800 SEK | 2022-04-19 10:12 |
6 000 SEK | 2021-12-22 23:02 |
5 200 SEK | 2021-12-22 22:30 |
150 SEK | 2021-12-22 19:08 |
100 SEK | Startpris |