Johan Fankki 1920-1996, Kaitum.
Helhornsked tillverkad av graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: J.F.
Längd: 16 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar
Johan Fankki Spoon in horn Sami craft from the 20th century
All-bone spoon made of engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: JF
Length: 16 cm
Condition report: Minor age-based wear, no other remarks
1 500 SEK | 2021-12-28 16:06 |
1 400 SEK | 2021-12-29 17:43 |
1 200 SEK | 2021-12-29 15:12 |
1 000 SEK | 2021-12-28 10:46 |
800 SEK | 2021-12-27 11:05 |
650 SEK | 2022-04-19 10:13 |
100 SEK | Startpris |