Tore Sunna född 1942, Årosjokk.
Skulptur / Ask med lock föreställande en ripa på fot tillverkad av björk samt inlägg & intarsia av graverat renhorn i stiliserad dekor.
Signerad: Tore Sunna
Längd: 34 cm
Höjd: 23,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, Inga övriga anmärkningar.
Thore Sunna Sculpture "Grouse" Sami handicraft from the 20th century
Tore Sunna born 1942, Årosjokk.
Sculpture / Box with lid depicting a grouse on foot made of birch and inlays & marquetry of engraved bone / horn in stylized decor.
Signed: Tore Sunna
Length: 34 cm
Height: 23.5 cm
Conditional report: Minor age-based wear, No other remarks.
9 400 SEK | 2021-12-29 18:04 |
9 200 SEK | 2021-12-29 18:04 |
8 000 SEK | 2021-12-25 14:55 |
7 600 SEK | 2021-12-26 01:29 |
6 800 SEK | 2022-04-19 10:59 |
100 SEK | Start price |