”Ars Moriendi”
Signerad på spännramen: Sven Jonson.
Intygad a tergo: ”Denna målning, betitlad ”Ars moriendi”, är utförd av min fader Sven Jonson Halmstadgruppen, 1979, alltså två år före hans död. Torbjörn Jonson”.
Mått på duk: 80 x 45 cm
Mått inklusive ram: 87 x 52 cm
Sven Jonson 1902‑1981 Oil on canvas
"Ars Moriendi"
Signed on the tension frame: Sven Jonson.
Certified on verso: "This painting, entitled "Ars moriendi", was painted by my father Sven Jonson Halmstadgruppen, in 1979, i.e. two years before his death. Torbjörn Jonson".
Dimensions of canvas: 80 x 45 cm
Dimensions including frame: 87 x 52 cm
Condition report: No remarks
31 000 SEK | 2023-05-19 11:50 |
30 000 SEK | 2023-05-31 22:48 |
24 000 SEK | 2023-05-31 21:24 |
14 000 SEK | 2023-05-22 22:21 |
500 SEK | 2023-05-22 21:16 |
100 SEK | Start price |