Väggrelief i plywood, målad av Sapphos döttrar
Svenska konstnärsgruppen "Sapphos döttrar" bildades 1977 av konstnärerna:
*Birgitta Rickhardsson
*Ulla Nordensjö
*Lotti Malm
*Lea Ahmed
*Eva Trollin
Höjd: 140-6 cm
Längd: 150-13 cm
Konditionsrapport: Åldersbaserat slitage, märken och repor, färgbortfall och stötskador, inga örvriga anmärkningar
Sappho's daughters Wall relief 1982 (21 parts)
Wall relief in in plywood, painted by Sappho's daughters
The Swedish artist group "Sappho's daughters" was formed in 1977 by the artists:
*Birgitta Rickhardsson
*Ulla Nordensjö
*Lotti Malm
*Lea Ahmed
*Eva Trollin
Height: 140-6 cm
Length: 150-13 cm
Condition report: Age-based wear, marks and scratches, paint loss and impact damage, no other remarks
100 SEK | 2023-12-15 13:12 |
100 SEK | Startpris |