Sune Enoksson född 1934, Tärnaby.
Tillverkad av björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd: 18 cm
Bredd: 10 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Sune Enoksson Cup / Guksi Sami craft from the 20th century
Sune Enoksson born 1934, Tärnaby.
Made of birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length: 18 cm
Width: 10 cm
Condition report: No remarks
7 800 SEK | 2024-02-15 17:00 |
7 600 SEK | 2024-02-15 17:02 |
6 800 SEK | 2024-02-15 17:00 |
5 400 SEK | 2024-02-07 20:03 |
4 600 SEK | 2024-02-10 21:51 |
4 200 SEK | 2024-02-06 20:00 |
3 600 SEK | 2024-02-06 19:39 |
2 600 SEK | 2024-02-06 08:29 |
1 900 SEK | 2024-01-25 11:26 |
1 500 SEK | 2024-02-05 22:13 |
100 SEK | Start price |