Väska / syväska i tyg. Broderad i mönster med pärlor i rött, grönt, och blått. Tvinnad rem.
Signerad: LP, möjligtvis Lena Persson
Höjd: 7,5 cm
Bredd: 12 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Sami Craft Sewing Bag Doudji 1900s
Bag / sewing pouch in fabric. Embroidered with patterns with pearls of red, green, and blue. Twinned lace.
Signed: LP, possibly Lena Persson
Height: 7.5 cm
Width: 12 cm
Condition: Minor age based wear, no other remarks
1 300 SEK | 2024-02-15 17:14 |
1 200 SEK | 2024-02-15 17:13 |
1 000 SEK | 2024-02-10 13:03 |
800 SEK | 2024-02-11 17:19 |
550 SEK | 2024-02-07 14:09 |
450 SEK | 2024-02-05 17:29 |
300 SEK | 2024-02-06 17:15 |
100 SEK | Start price |