Född 1933, Strimasund, Hemavan
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 26 cm
Längd kniv: 23,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Göte Lindh Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Born 1933 Strimasund, Hemavan.
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 26 cm
Knife length: 23,5 cm
Condition report: No remarks
6 400 SEK | 2024-02-15 16:47 |
6 200 SEK | 2024-02-15 16:08 |
4 600 SEK | 2024-02-15 14:34 |
3 800 SEK | 2024-02-12 10:59 |
3 600 SEK | 2024-02-12 08:56 |
3 200 SEK | 2024-02-09 00:20 |
3 000 SEK | 2024-02-06 23:02 |
2 800 SEK | 2024-02-05 15:56 |
2 000 SEK | 2024-02-06 18:36 |
150 SEK | 2024-02-06 13:08 |
100 SEK | Start price |