Lannavaara, Slöjdare född 1980.
Bälte / skärp av renskinn med mönster i filt. Detaljer och spänne av renhorn.
Möjligtvis tillverkad i samarbete med annan slöjdare.
Monogramsignerad: PSI
Längd: 89 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Per-Stefan Idivuoma Belt Sami craft from the 21th century
Lannavaara, Craftsman born 1980.
Belt made of leather in reindeer leather and patterned in felt. Details and buckle of reindeer horn.
Possibly made in cooperation with other crafter.
Monogram signed: PSI
Length: 89 cm
Condition report: No remarks
6 800 SEK | 2024-02-15 17:24 |
6 600 SEK | 2024-02-15 17:24 |
4 200 SEK | 2024-02-15 17:21 |
3 200 SEK | 2024-02-13 22:46 |
2 800 SEK | 2024-02-05 17:01 |
2 800 SEK | 2024-02-13 22:14 |
650 SEK | 2024-02-07 22:50 |
550 SEK | 2024-02-06 19:28 |
100 SEK | Start price |