Lars Pirak 1932-2008, Jokkmokk.
Samearbete.
Saltkar med sked i form av en ripa tillverkad av renhorn
Signerad: Lars Pirak
Längd: 65 mm
Höjd: 63 mm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Lars Pirak Salt grouse with spoon Sami craft from the 20th century
Sami work.
Salt shaker with spoon in the shape of a grouse made of reindeer antler
Signed: Lars Pirak
Length: 65 mm
Height: 63 mm
Condition report: No remarks
4 800 SEK | 2024-02-15 17:25 |
4 600 SEK | 2024-02-15 17:25 |
3 400 SEK | 2024-02-15 17:20 |
3 000 SEK | 2024-02-06 19:56 |
2 400 SEK | 2024-02-09 00:20 |
2 000 SEK | 2024-01-26 14:21 |
2 000 SEK | 2024-02-06 19:14 |
1 100 SEK | 2024-02-06 08:30 |
550 SEK | 2024-02-05 22:53 |
100 SEK | Start price |