Laimoviken, Torneträsk.
Halvhornskniv tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 30,5 cm
Längd kniv: 29 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Gaup Large knife Sami craft from the 20th century
Laimoviken, Torneträsk.
Half-horn knife made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 30.5 cm
Knife length: 29 cm
Condition report: No remarks
5 200 SEK | 2024-02-15 12:32 |
5 000 SEK | 2024-02-15 11:35 |
3 800 SEK | 2024-02-12 10:21 |
3 600 SEK | 2024-02-11 19:30 |
3 400 SEK | 2024-02-10 18:11 |
3 200 SEK | 2024-02-07 12:12 |
3 000 SEK | 2024-02-06 21:01 |
2 800 SEK | 2024-01-25 11:32 |
2 200 SEK | 2024-02-06 13:06 |
1 000 SEK | 2024-02-06 08:07 |
100 SEK | Start price |