Årosjokk.
Tillverkad av läder, björk & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: PS
Längd med slida: 21 cm
Längd kniv: 18 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Per Sunna Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Årosjokk.
Made of leather, birch & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: PS
Length with sheath: 21 cm
Knife length: 18 cm
Condition report: No remarks
3 000 SEK | 2024-02-15 17:12 |
2 800 SEK | 2024-02-15 14:48 |
2 600 SEK | 2024-02-12 10:26 |
2 200 SEK | 2024-02-09 17:47 |
2 000 SEK | 2024-02-08 20:18 |
1 800 SEK | 2024-02-09 03:04 |
1 400 SEK | 2024-01-26 15:02 |
850 SEK | 2024-02-07 23:08 |
650 SEK | 2024-02-06 19:54 |
100 SEK | Start price |