Hosjöbotten.
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: JP
Längd inklusive slida: 20 cm
Längd kniv: 17,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Jon Paul Persson Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Hosjöbotten.
Made of leather & engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed: JP
Length including sheath: 20 cm
Knife length: 17.5 cm
Condition report: No remarks
4 000 SEK | 2024-02-15 11:11 |
3 800 SEK | 2024-02-15 10:19 |
3 600 SEK | 2024-02-09 12:33 |
1 800 SEK | 2024-02-06 19:53 |
1 700 SEK | 2024-02-05 15:30 |
1 000 SEK | 2024-02-06 18:37 |
400 SEK | 2024-02-06 11:10 |
100 SEK | Start price |