Född 1933, Strimasund, Hemavan
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 23 cm
Längd kniv: 20 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Göte Lindh Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Born 1933, Strimasund, Hemavan
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 23 cm
Knife length: 20 cm
Condition report: No remarks
4 600 SEK | 2024-02-15 17:00 |
4 400 SEK | 2024-02-15 16:32 |
3 600 SEK | 2024-02-14 19:45 |
2 400 SEK | 2024-02-11 22:14 |
2 200 SEK | 2024-02-07 22:19 |
2 000 SEK | 2024-02-07 20:25 |
1 900 SEK | 2024-01-27 13:16 |
1 700 SEK | 2024-02-07 12:13 |
1 500 SEK | 2024-02-06 23:18 |
900 SEK | 2024-02-06 21:55 |
400 SEK | 2024-02-06 20:40 |
100 SEK | Start price |