Laimoviken, Torneträsk.
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad.
Längd inklusive slida: 24 cm
Längd kniv: 19,5 cm
Konditionsrapport: Något hård passform i slidan, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Gaup Half horn knife Sami craft from the 20th century
Laimoviken, Torneträsk.
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor.
Monogram signed.
Length including sheath: 24 cm
Knife length: 19,5 cm
Condition report: slightly tight fit in the sheath, no other remarks
2 400 SEK | 2024-02-15 14:44 |
2 200 SEK | 2024-02-15 08:29 |
2 000 SEK | 2024-02-13 17:59 |
1 800 SEK | 2024-02-14 15:54 |
1 300 SEK | 2024-02-13 09:08 |
1 000 SEK | 2024-02-10 10:03 |
950 SEK | 2024-02-09 23:16 |
850 SEK | 2024-01-27 13:20 |
750 SEK | 2024-02-07 05:50 |
350 SEK | 2024-02-06 11:11 |
100 SEK | Start price |