Torsten Fankki född 1950, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: TF
Längd inklusive slida: 20 cm
Längd kniv: 16,5 cm
Konditionsrapport: Något uttorkade läderpartier, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Torsten Fankki Half-horn knife Samicraft 20th century
Torsten Fankki born 1950, Kaitum
Made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: TF
Length including sheath: 20 cm
Knife length: 16.5 cm
Condition report: Somewhat dried leather parts, minor age-based wear, no other remarks
2 800 SEK | 2024-02-15 17:32 |
2 600 SEK | 2024-02-12 10:53 |
2 400 SEK | 2024-02-06 19:12 |
1 900 SEK | 2024-01-27 13:21 |
100 SEK | Start price |