Laimoviken, Torneträsk
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad
Längd inklusive slida: 26 cm
Längd kniv: 24 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Gaup Half horn knife Sami craft from the 20th century
Laimoviken, Torneträsk
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed
Length including sheath: 26 cm
Knife length: 24 cm
Condition report: No remarks
3 000 SEK | 2024-02-15 17:37 |
2 800 SEK | 2024-02-15 17:35 |
2 400 SEK | 2024-02-15 10:20 |
2 000 SEK | 2024-02-14 15:52 |
1 900 SEK | 2024-02-14 00:52 |
1 700 SEK | 2024-02-05 15:51 |
1 600 SEK | 2024-02-09 07:44 |
1 000 SEK | 2024-02-07 22:40 |
150 SEK | 2024-02-07 22:20 |
100 SEK | Start price |