Gunnar Persson 1921-2007 Ammarnäs
Saltkar med sked / Kåsa Tillverkad av graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: GP
Längd: 10 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Gunnar Persson Salt box with spoon Sami craft from the 20th century
Made of engraved reindeer horn in stylized decoration.
Monogram signed: GP
Length: 10 cm
Condition report: No remarks
8 800 SEK | 2024-02-15 17:00 |
8 600 SEK | 2024-02-07 20:55 |
8 400 SEK | 2024-02-15 16:43 |
4 000 SEK | 2024-02-12 08:54 |
3 200 SEK | 2024-02-10 13:14 |
2 200 SEK | 2024-02-07 14:18 |
1 700 SEK | 2024-01-25 11:43 |
650 SEK | 2024-02-07 12:36 |
450 SEK | 2024-02-06 20:53 |
100 SEK | Start price |