Anders Sunna född 1937, Årosjokk
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad: A.Sunna
Daterad: 2009
Höjd: 20 cm
Bredd: 14 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Anders Sunna Salt bottle Sami craft from the 20th century
Anders Sunna born 1937, Årosjokk
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed
Dated: 2009
Height: 20 cm
Width: 14 cm
Condition report: No remarks
2 400 SEK | 2024-02-09 21:45 |
2 200 SEK | 2024-01-27 13:35 |
1 500 SEK | 2024-02-09 07:56 |
1 300 SEK | 2024-02-08 21:46 |
1 100 SEK | 2024-02-07 14:21 |
700 SEK | 2024-02-07 11:18 |
300 SEK | 2024-02-06 20:34 |
100 SEK | Start price |