Anders Sunna född 1937, Årosjokk
Halvhornskniv tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad: A.Sunna
Total längd: 26,5 cm
Knivens längd: 26 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Anders Sunna Half horn knife Sami handicraft from the 20th century
Anders Sunna born 1937, Årosjokk
Half-horn knife made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Signed: A.Sunna
Total length: 26.5 cm
Length of the knife: 26 cm
Condition report: No remarks
5 200 SEK | 2024-02-15 17:42 |
5 000 SEK | 2024-02-15 12:39 |
5 000 SEK | 2024-02-15 17:32 |
4 400 SEK | 2024-02-14 20:28 |
3 400 SEK | 2024-02-12 12:11 |
3 000 SEK | 2024-02-07 12:14 |
2 800 SEK | 2024-02-05 16:12 |
500 SEK | 2024-02-06 20:54 |
100 SEK | Start price |