Nikolaus Fankki född 1927, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: NF
Längd inklusive slida: 19 cm
Längd kniv: 17 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Nikolaus Fankki Half-horn knife Sami craft 20th century
Nikolaus Fankki born 1927, Kaitum
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: NF
Length including sheath: 19 cm
Knife length: 17 cm
Condition report: No remarks
2 200 SEK | 2024-02-13 18:46 |
2 000 SEK | 2024-02-12 09:09 |
1 500 SEK | 2024-02-10 20:35 |
1 400 SEK | 2024-02-10 22:04 |
1 100 SEK | 2024-01-27 13:38 |
800 SEK | 2024-02-07 15:25 |
350 SEK | 2024-02-06 11:13 |
100 SEK | Start price |