Johan Fankki 1920-1996, Kaitum
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: JF
Knivblad av Johan Fankki
Total längd: 26 cm
Knivens längd: 21 cm
Konditionsrapport: Något torrt läder, mindre åldersbaserat slitage, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Fankki Half-horn knife Sami craft from the 20th century
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: JF
Knife blade by Johan Fankki
Total length: 26 cm
Length of the knife: 21 cm
Condition report: Some dry leather, minor age-based wear, no other remarks
2 800 SEK | 2024-02-15 17:36 |
2 600 SEK | 2024-02-15 17:33 |
2 400 SEK | 2024-02-15 14:59 |
2 000 SEK | 2024-01-27 13:39 |
500 SEK | 2024-02-09 23:17 |
150 SEK | 2024-02-06 13:33 |
100 SEK | Start price |