Arthur Jillker: 1909-2003, Gäddede
Tillverkad av läder & graverat renhorn i stiliserad dekor
Signerad: A Jillker
Knivens längd: 21,5 cm
Totallängd: 24,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, partier av rost på blad, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Arthur Jillker Half-horn knife Sami handicraft from the 20th century
Made of leather & engraved reindeer horn in stylized decor
Signed: A Jillker
Length of the knife: 21.5 cm
Total length: 24.5 cm
Condition report: Minor age-based wear, patches of rust on blade, no other remarks
3 800 SEK | 2024-02-15 17:47 |
3 600 SEK | 2024-02-15 17:47 |
3 200 SEK | 2024-02-15 15:27 |
3 000 SEK | 2024-02-13 23:03 |
2 800 SEK | 2024-01-27 13:43 |
2 400 SEK | 2024-02-13 22:34 |
2 000 SEK | 2024-02-13 18:46 |
1 600 SEK | 2024-02-13 09:00 |
450 SEK | 2024-02-08 22:33 |
100 SEK | Start price |