Torsten Fankki född 1950, Kaitum
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: TF
Längd inklusive slida: 14 cm
Längd kniv: 12,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Torsten Fankki Half-horn knife Samicraft 20th century
Torsten Fankki born 1950, Kaitum
Made of leather, birch and engraved reindeer horn in stylized decor
Monogram signed: TF
Length including sheath: 14 cm
Knife length: 12,5 cm
Condition report: No remarks
3 400 SEK | 2024-02-15 12:11 |
3 200 SEK | 2024-02-15 17:43 |
2 800 SEK | 2024-02-12 19:19 |
2 600 SEK | 2024-02-10 18:29 |
2 200 SEK | 2024-01-27 22:53 |
2 000 SEK | 2024-02-07 15:25 |
100 SEK | Start price |