Laimoviken, Torneträsk.
Tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad
Längd: 13,5 cm
Bredd: 7,5 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Johan Gaup Cup / Guksi Sami craft from the 20th century
Laimoviken, Torneträsk
Made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed
Length: 13.5 cm
Width: 7.5 cm
Condition report: No remarks
3 200 SEK | 2024-02-15 17:25 |
3 000 SEK | 2024-02-15 17:19 |
2 000 SEK | 2024-02-15 11:50 |
1 800 SEK | 2024-02-12 10:55 |
1 800 SEK | 2024-02-12 21:25 |
1 400 SEK | 2024-02-09 09:54 |
950 SEK | 2024-02-06 21:31 |
550 SEK | 2024-01-27 22:57 |
100 SEK | Start price |