Torsten Fankki född 1950, Kaitum.
Tillverkad av björk och graverat renhorn i stiliserad dekor.
Monogramsignerad: TF
Höjd: 6 cm
Bredd: 4 cm
Konditionsrapport: Mindre sprickor vid båda nedre kortsidors nitar (ca 8 respektive 4 mm), inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Torsten Fankki Match case Sami handicraft from the 20th century
Torsten Fankki born 1950, Kaitum
Made of birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: TF
Height: 6 cm
Width: 4 cm
Condition report: Minor cracks at both lower short side nails (approx. 8 and 4 mm respectively), no other remarks
1 700 SEK | 2024-02-15 17:43 |
1 600 SEK | 2024-02-15 16:33 |
1 500 SEK | 2024-02-14 10:33 |
1 400 SEK | 2024-01-27 23:11 |
1 100 SEK | 2024-02-07 14:21 |
850 SEK | 2024-02-06 19:55 |
100 SEK | Start price |