Bältesväska med ficka för sked. Dasko / Taskko.
Tillverkad av läder broderad med tenntråd i mönster över röd och blå filt.
Signerad: SÅ
Höjd: 17 cm
Bredd: 12 cm
Konditionsrapport: Mindre märken & åldersbaserat slitage, Mindre fläckar, Inga övriga anmärkningar.
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Solveigh Åkesson Spoon bag / Daasko Sami Craft 1900s
Belt bag with pocket for a spoon. Dasko / Taskko
Made of leather and with tin embroidery in patterns over red and blue felt.
Height: 17 cm
Width: 12 cm
Condition report: Minor marks & age-based wear, Minor stains, No other remarks.
4 600 SEK | 2024-02-15 16:08 |
4 400 SEK | 2024-02-15 17:00 |
4 000 SEK | 2024-02-15 14:26 |
3 600 SEK | 2024-02-15 14:09 |
2 600 SEK | 2024-02-15 10:47 |
950 SEK | 2024-02-05 17:29 |
600 SEK | 2024-02-06 17:34 |
500 SEK | 2024-02-06 06:37 |
100 SEK | Start price |