Jokkmokk, född 1941
Halvhornskniv tillverkad av läder, björk och graverat renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: LK
Total längd: 26 cm
Knivens längd: 21,5 cm
Konditionsrapport: Mindre åldersbaserat slitage, något torrt läder, inga övriga anmärkningar
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Lars Kuhmunen Sami knife 20th century
Jokkmokk, born 1941
Half-horn knife made of leather, birch and engraved bone / horn in stylized decor
Monogram signed: LK
Total length: 26 cm
Length of knife: 21,5 cm
Condition: Minor age-based wear, slightly dry leather, no other remarks
2 200 SEK | 2024-02-14 15:50 |
2 200 SEK | 2024-02-15 11:50 |
1 900 SEK | 2024-02-14 03:42 |
1 700 SEK | 2024-02-05 15:37 |
1 000 SEK | 2024-02-07 23:52 |
300 SEK | 2024-02-07 22:52 |
200 SEK | 2024-02-07 18:05 |
100 SEK | Start price |