Lannavaara, Slöjdare född 1980
Tillverkad av läder och graverat, genombrutet renhorn i stiliserad dekor
Monogramsignerad: PSI
Total längd: 20,5 cm
Knivens längd: 18 cm
Proveniens: Ingvar Magnussons omsorgsfullt samlade sameslöjd som sträcker sig från början av 1970-talet till hans bortgång 2021.
Per-Stefan Idivuoma Half horn knife Sami craft 21th century
Lannavaara, born 1980
Made of leather, and engraved, party breakthrough bone / horn in stylized decor
Monogram signed: PSI
Total length: 20,5 cm
Length of knife: 18 cm
Conditional report: No remarks
10 500 SEK | 2024-02-15 17:53 |
10 000 SEK | 2024-02-15 17:55 |
9 600 SEK | 2024-02-15 17:54 |
7 600 SEK | 2024-02-15 17:50 |
4 400 SEK | 2024-02-12 18:51 |
4 200 SEK | 2024-02-07 19:42 |
4 000 SEK | 2024-02-06 21:07 |
3 800 SEK | 2024-01-27 23:36 |
2 400 SEK | 2024-02-06 18:02 |
500 SEK | 2024-02-06 08:47 |
100 SEK | Start price |